Mezi domácí zvířata patří jak kočka a pes, běžní domácí mazlíčci, tak ale i husa, kachna, beran či kráva. Přestože některá domácí zvířata jež se dříve využívala pouze k užitku se dnes stala také terčem oblíbenosti vlastnit je doma jako mazlíčky, stále to není běžné a tato zvířata většinou figurují na dvorcích, zahradách a podobně. Jelikož se domácí zvířata vyskytují zejména na vesnici, tak právě lidé, kteří tam žijí mají o těchto zvířatech dostatek informací co se týče vzhledu, chování a nároků na chov. Lidé žijící ve městě nemívají stejnou zkušenost a proto se často tyto informace (pokud je budou potřebovat) musí naučit jiným způsobem.
V zoologických zahradách obecně bývaly zvířata, která žijí v jiných oblastech než je zoo. Také jsou tam zvířata, která jsou divoká a u nich by bylo velmi nebezpečné se s nimi setkat v jiné situaci než právě v kleci. Dá se tedy říci, že v zoologických zahradách se dalo setkat se zvířaty, které bychom jinak ani potkat nemuseli. Avšak hlavní záměr těchto ohrad se zvířaty je edukace. Právě když máme tu zkušenost, že naživo vidíme dané zvíře, dá nám to mnohem více informaci, než kdybychom se dívali na obrázek v knize. Vidíme přímo jak se zvíře chová, jak má ve výběhu nasimulované přirozené prostředí, co jí a všechny množné informace, které člověk není schopen zrovna vidět, tak se dozví na informačních tabulích.
Přece jen informace, které si člověk přečte přímo u daného zvířete mu v hlavě utkví mnohem lépe, než kdyby zvíře studoval u sebe v pokoji. Zoologické zahrady jsou občas osočovány za týrání zvířat. Není přirozené, aby zvíře žilo v kleci, ale bohužel v divočině je mnoho pytláků a také problémů s kácením lesů, že někdy by zvířata bez pobytu v zoo vyhynula. To je bohužel smutná realita. Dnes nejen že v zoo můžeme vidět divoká exotická zvířata, ale také jsou zde často právě zvířata domácí. Výběh s kozami je nejčastější a velmi oblíbenou součástí procházky zoologickou zahradou.