Mezi tzv. zelené potraviny řadíme zelený mladý ječmen a řasu chlorellu. Jedná se o čisté přírodní produkty, které obsahují široké spektrum biologicky aktivních látek. Ale pozor na různé výrobce a distributory! Je třeba hledat a najít skutečně kvalitního výrobce zeleného ječmene a chlorelly. A to proto, aby tyto „potraviny“ zůstaly stále bezlepkové a ve vynikající kvalitě. Neudělejte chybu, kterou jsem prošla i já, a to, že jsem kupovala ječmen tam, kde byl levnější. Byť i v lékárně, ale i tam lze pochybit.
Prošla jsem užíváním ječmene, který sice byl podstatně levnější, ale neměl žádané účinky. A navíc mohl i ublížit. Levnější ječmeny jsou totiž vyráběny z usušeného a rozdrceného sena, resp. mladý zelený ječmen je usušen a rozdrcen. To ovšem může mít nepříznivé následky pro střevní mikroflóru, protože při dlouhodobějším užívání ji může i poškodit.
Opravdu kvalitní sušený zelený ječmen je defacto džus z listů ječmenné trávy. Tento produkt by měl být šetrně zpracován tak, aby obsahoval i živé enzymy. Tzn. že mladý zelený ječmen je sklízen, když naroste do cca 30 cm, šetrně promyt a vylisován do šťávy, která se suší při teplotě 31 stupňů. Právě tato nízká teplota sušení zaručuje přítomnost živých enzymů, vitamínů a minerálů. A proč je pro naše zdraví zelený ječmen žádoucí? Právě proto, že je zásadotvorný a pomáhá našemu tělu nastolovat zásadité prostředí.
Německý vědec Otto H. Warburg objevil základní příčinu vzniku rakoviny a obdržel za tento objev v roce 1931 Nobelovu cenu. Zjistil, že rakovina je výsledkem nefyziologického způsobu stravování. To znamená, že převážně jíme potraviny, které náš organismus okyselují a fyzickou neaktivitou se v těle vytváří kyselé prostředí, které je jen slabě zásobované kyslíkem. A toto kyselé prostředí je „rájem“ pro rakovinové buňky.
Naopak zdravé buňky prospívají v zásaditém prostředí, který je bohatý na kyslík. A právě zelené potraviny jsou jednou z mnoha možností, kterým si můžeme pomoci udržovat zásadité prostředí v těle.