Asi každá už ze základní školy ví, že podnikání není žádná legrace a se spoustou výhod přichází i řada nevýhod. Pojďme se na toto všechno blíže podívat.
1. Co být musí a nemusí…
O samostatně výdělečné činnosti mluví i zákon, který Vaši případnou činnost i upravuje. Pokud se rozhodnete podnikat a nebude patřit mezi tzv. nezávislá podnikání, jako je např. herec či spisovatel, budete si muset zajít na nejbližší živnostenský úřad a vyplnit registrační formulář díky čemuž získáte živnostenský list, na jehož základě můžete začít podnikat.
Další kapitolou samo o sobě je papírování spojené s vlastní živností. Když se stanete živnostníkem, musíte si sami platit zdravotní a sociální pojištění, které platíte buď měsíčně, nebo ročně spolu s daněmi, což je další část. V průběhu roku byste si měli vést daňovou evidenci, kde schováváte všechny doklady spojené s Vaší podnikatelskou činností. Ke konci roku musíte následně odevzdat daňové přiznání.
2. Jak zlepšit šance mé živnosti?
Doba se mění, proto kdo dneska není online, jako by snad ani nebyl – to by mělo být Vaše heslo při budování živnosti, kdy byste Vaši pozornost měli směřovat hlavně na internet. Základem jsou dobře upravené, přehledné a kvalitní (hlavně funkční a aktualizované!) webové stránky, což obecně nepatří ani mezi ty dražší způsoby reklam.
Reklamu lze zveřejňovat vícero způsoby, ať už “starším“ stylem, jako jsou např. vyvěšování letáků, billboardy nebo se můžete opět přizpůsobit době a vyzkoušet reklamu na internetu.
3. Podnikání chce nápad
Když nevíte v čem podnikat, nezoufejte. Důležité je mít nápad, protože ten udělá hodně, proto se hlavně porozhlížejte po svém okolí – jaké máte zájmy a co Vás baví? I tyto věci Vám mohou napovědět, v čem můžete bát dobří a zkusit podnikat.
Vyplatí se taky podívat se na situaci na trhu v okolí, kde chcete podnikat. Pokud jsou v jedné ulici tři kadeřnictví a Vy si chcete založit čtvrté, tak to pravděpodobně moc úspěšné nebude a spíš tím ztratíte čas.