Budeme mít možnost dosáhnout na vlastní bydlení i v příštím roce?
Již od 1.října to nebude tak jednoduché. Stejně jako se téměř eliminovali hypotéky na 100% ceny nemovitosti, budou následovat další omezení.
Banky již delší dobu postupně zvyšují úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Jednají tak na základě pravidel, která určuje Česká národní banka. Před několik lety ČNB snížila úrokové sazby na minimum, ale zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Mohli jsme si tak dopřát bydlení za poměrně rozumnou cenu a dostupné i pro většinou střední třídy.
Banky poskytovaly hypoteční úvěry se sazbami okolo 1,5 %, ale ve většině případů bylo třeba mít část peněz na nemovitost z vlastních zdrojů. Hypotéky na celých 100% ceny nemovitosti již téměř vymizeli. Během posledního roku a půl zvýšila ČNB základní úrokovou sazbu z technické nuly na 1,25%.Tím se zvýšila úroková sazba hypoték a malinko se zmenšil počet uchazečů o úvěr, kteří neuspěli. Stále však na vlastní bydlení dosáhlo velké množství žadatelů.
Od 1.října 2018 opět zvyšuje ČNB základní úrokovou sazbu a zároveň zpřísňuje podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Žadatel bude muset splnit dvě nové podmínky. Výše celkového dluhu nesmí přesáhnout desetinásobek čistého ročního příjmu a měsíční splátka nesmí přesahovat 45% čistého měsíčního příjmu. Předpokládá se, že oproti loňskému roku nedosáhne na vlastní bydlení asi pětina žadatelů.
Důvodem ke změnám je snaha ČNB o regulaci přehřívajícího se trhu práce a nemovitostí. Tímto opatřením by se zároveň měla posílit koruna, která je dlouhodobě relativně slabá a je tak nežádoucím proinflačním činitelem.
Na vlastní bydlení podle nových měřítek nedosáhnou lidé hlavně v Praze, Brně a velkých městech, kde jsou ceny nemovitostí vysoce nadhodnocené. V ostatních lokalitách by úbytek úspěšných žadatelů o hypoteční úvěr měl být minimální.
Na to, jak moc se změny projeví v reálu, nejsou odborníci schopni jednoznačně odpovědět. Skutečné důsledky se prý projeví až po několika měsících od zavedení nových pravidel.
Nejvíce se samozřejmě bouří realitní makléři, kterým to zkomplikuje prodej nemovitostí. Ceny nemovitostí budou pravděpodobně klesat a to se také projeví na provizích prodejců.