Jakou kytaru?
Kytary se od sebe liší materiálem, tvarem, strunami, hmatníkem a dalšími znaky.
· Nejběžnějšími kytarami jsou kytary AKUSTICKÉ, zejména pak takzvané „španělky“, dále „westernky“ a „jumba“. Setkat se ale můžete i s kytarami jazzovými nebo havajskými.
· Další skupinu tvoří kytary ELEKTROAKUSTICKÉ. Od klasických kytar je poznáte tak, že jsou opatřené „snímačem“. Znamená to tedy, že je můžete nebo nemusíte zapojit do aparatury.
· Poslední jsou kytary ELEKTRICKÉ. V případě, že tato kytara není zapojená do aparatury, vydává tlumené zvuky. Po zapojení se zvuk náležitě zesílí.
Jaké struny?
Existují šesti-, devíti- nebo dvanáctistrunné kytary. Struny se od sebe liší tloušťkou a materiálem.
· KOVOVÉ struny jsou vhodné pro elektroakustické a elektrické kytary. Nedoporučuje se dávat je na „španělky“, které na ně nejsou přizpůsobené. Mohlo by dojít k ohnutí krku, vytržení kobylky nebo znekvalitnění zvuku.
· Struny NYLONOVÉ jsou měkčí, tedy vhodné pro začátečníky. Ovšem stejně počítejte s tím, že budete mít otlačená bříška, než se vám vytvoří mozoly. Tyto struny nemají tak pronikavý zvuk, ale jsou o to tajemnější.
Co dále potřebujeme?
· Co se týče učebních materiálů, využít můžete buď UČEBNICE, nebo výuková VIDEA. Každopádně se neobejdete bez ZPĚVNÍKU.
· Pokud nemáte hudební sluch nebo jste si zatím ještě nezažili cit pro tóny strun, budete potřebovat LADIČKU. Ukáže vám, zda strunu přitáhnout nebo povolit.
· Pro silné kovové struny se rozhodně hodí TRSÁTKO, které ušetří vaše prsty.
· Připnutím KAPODASTRU docílíte posunutí zvuku.
Jak se učit?
Pokud již máte koupené vše potřebné, rozmyslete si, zda chcete navštěvovat nějaký kurz nebo být samoukem. S učitelem hudby nebudete tolik tápat. Na druhou stranu většina lidí se naučí základy sama a to již za několik týdnů!
Pokud vám zezačátku nepůjdou prsty ohýbat, bříška budou bolet a z kytary se bude linout vrzání a další neblahé zvuky, nezoufejte! Ani samotný Jimmy Hendrix učený z nebe nespadl!